Logo Our Family Tree
 
 

Organization: William Cramp and Sons Shipbuilding Co

William Cramp

William Cramp

SEP 1807born in Philadelphia, Philadelphia Co, PA
1830-1879PA, Philadelphia, William Cramp and Sons Shipbuilding Co, Founder, Owner
6 JUL 1879died in Atlantic City, Atlantic Co, NJ, about age 72.
ship builder
NameLocationArchitects/EngineersShip SponsorsShip Awards
USS Alabama (BB8)PA, Philadelphia Co, Philadelphia
USS Alden (DD211)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaSarah Alden
Battle Star
Battle Star
Battle Star
USS Aylwin (DD47)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaBertha Osterhout
USS Balch (DD50)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaJulia Grace Balch
USS Baltimore (C3)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaSarah E. Stults
USS Barker (DD213)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaMary Ellen Blackmar
Battle Star
Battle Star
USS Barney (DD149)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaNannie Dornin Barney
Battle Star
USS Beale (DD40)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaEdward Beale McLean, Evalyn Walsh, Emily Truxton Beale
USS Benham (DD49)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaEdith Wallace Benham
USS Bernadou (DD153)PA, Philadelphia Co, Philadelphia
Presidential Unit (Navy/Marine)
Battle Star
Battle Star
USS Biddle (DD151)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaElise Biddle Robinson
Battle Star
USS Black Hawk (AD9)PA, Philadelphia Co, Philadelphia
American Campaign Medal
American Defense Service
Asiatic-Pacific Campaign
China Service Medal
World War I Victory Medal
World War II Victory Medal
USS Blakeley (DD150)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaVirginia Allen Lyons
USS Borie (DD215)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaPatty Neill Borie
Presidential Unit (Navy/Marine)
Battle Star
Battle Star
USS Breckinridge (DD148)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaGenevieve Dudley Breckinridge
Battle Star
USS Brooklyn (ACR3)PA, Philadelphia Co, Philadelphia
Navy Expeditionary Medal
Philippine Campaign Medal
Sampson Medal
Spanish Campaign Medal
World War I Victory Medal
USS Broome (DD210)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaMary Josephine Louise Broome
USS Bulmer (DD222)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaAnita Carlyle Poor Bulmer
Battle Star
Battle Star
USS Chandler (DD206)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaAgatha Buford Edson
Battle Star
Battle Star
Battle Star
Battle Star
Battle Star
Battle Star
Battle Star
Battle Star
USS Chattanooga (1864)PA, Philadelphia Co, Philadelphia
USS Cole (DD155)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaMary Elizabeth Welsh
Presidential Unit (Navy/Marine)
Battle Star
Battle Star
Battle Star
USS Colorado (ACR7)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaCora May Peabody
USS Columbia (C12)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaHelen Stuyvesant Morton
Navy Expeditionary Medal
Sampson Medal
Spanish Campaign Medal
World War I Victory Medal
USS Comfort (AH3)PA, Philadelphia Co, Philadelphia
USS Concord (CL10)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaHelen Bagley Buttrick
USS Conner (DD72)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaElsa Diederich
USS Conyngham (DD58)PA, Philadelphia Co, Philadelphia
USS Dent (DD116)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaAmy Whipple Collins
Battle Star
Battle Star
Battle Star
Battle Star
Battle Star
USS Dorsey (DD117)PA, Philadelphia Co, Philadelphia
Battle Star
Battle Star
Battle Star
Battle Star
Battle Star
Battle Star
USS DuPont (DD152)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaConstance Simons DuPont
Presidential Unit (Navy/Marine)
Battle Star
Battle Star
Battle Star
USS Edsall (DD219)PA, Philadelphia Co, Philadelphia
Battle Star
Battle Star
USS Elliot (DD146)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaJoan Hooker Packard
Battle Star
USS Ellis (DD154)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaLucretia Bishop Roberts
Battle Star
USS Greer (DD145)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaEvelina Porter Gleaves
American Campaign Medal
American Defense Service
World War II Victory Medal
USS Hovey (DD208)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaLouise Folsom Hovey
Battle Star
Battle Star
Battle Star
Battle Star
Battle Star
Battle Star
Battle Star
Battle Star
USS Idaho (BB24)PA, Philadelphia Co, Philadelphia
USS Indiana (BB1)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaPresident Benjamin Harrison, William Henry Harrison Miller, Jessie Miller
USS Iowa (BB4)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaV. Pres. Adlai Ewing Stevenson, Hilary Abner Herbert, Julius Sterling Morton, Francis Marion Drake, Mary Lord Drake
USS J. Fred Talbott (DD156)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaLaura Talbott Bosley
USS John D. Edwards (DD216)PA, Philadelphia Co, Philadelphia
Battle Star
Battle Star
USS John D. Ford (DD228)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaFlorence Faith Ford
American Campaign Medal
American Defense Service
Asiatic-Pacific Campaign
Europan-African-MidEast Campn
Presidential Unit (Navy/Marine)
World War II Victory Medal
USS Lamson (DD18)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaHelen Longstreth Peterson
USS Lea (DD118)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaHester Bell Borden
American Campaign Medal
American Defense Service
Europan-African-MidEast Campn
Presidential Unit (Navy/Marine)
World War I Victory Medal
World War II Victory Medal
USS Long (DD209)PA, Philadelphia Co, Philadelphia
Battle Star
Battle Star
Battle Star
Battle Star
Battle Star
Battle Star
Battle Star
Battle Star
Battle Star
USS MacLeish (DD220)PA, Philadelphia Co, Philadelphia
Battle Star
USS Maine (BB10)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaMary Preble Anderson
USS Marblehead (CL12)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaJoseph Evans, Archibald Henderson Scales, Hannah M. Graves
Battle Star
Battle Star
USS Massachusetts (BB2)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaHilary Abner Herbert, Leila Herbert
USS Mayrant (DD31)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaNorvelle Adams
USS McCormick (DD223)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaKatherine McCormick
USS Memphis (CL13)PA, Philadelphia Co, Philadelphia
USS Mercy (AH4)PA, Philadelphia Co, Philadelphia
USS Minneapolis (C13)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaHilary Abner Herbert, V. Pres. Adlai Ewing Stevenson, Elizabeth M. Washburn
USS Mississippi (BB23)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaMabel Clare Money
USS New IronsidesPA, Philadelphia Co, Philadelphia
USS New York (ACR2)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaBenjamin Franklin Tracy, First Lady Caroline Lavinia Scott, Helen Clifford Page
Philippine Campaign Medal
Sampson Medal
Spanish Campaign Medal
World War I Victory Medal
Yangtze Service Medal
USS Newark (C1)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaTheodore Delavan WilsonAnne Curtis Boutelle
USS Nicholson (DD52)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaSophia Cramp Davis
USS Panther (AD6)PA, Philadelphia Co, Philadelphia
USS Parker (DD48)PA, Philadelphia Co, Philadelphia
USS Parrott (DD218)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaJulia Bizzell Parrott
Battle Star
Battle Star
Battle Star
Battle Star
Battle Star
Battle Star
Battle Star
Battle Star
USS Patterson (DD36)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaGeorgie Ann Pollock Patterson
USS Paul Jones (DD230)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaEthel Bagley
Battle Star
Battle Star
USS Peary (DD226)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaMarie Ahnighito Peary
American Defense Service
Asiatic-Pacific Campaign
China Service Medal
World War II Victory Medal
Yangtze Service Medal
USS Pennsylvania (ACR4)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaMatthew Stanley Quay, Boies Penrose, Charles Dwight Sigsbee, Coral Quay
USS Philadelphia (C4)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaFirst Lady Caroline Lavinia Scott, John Wanamaker, Mary Brown Wanamaker
USS Pillsbury (DD227)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaElsie Greenwood Pillsbury, Helen Langdon Richardson
USS Pittsburgh (CA4)PA, Philadelphia Co, Philadelphia
USS Pope (DD225)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaMary Augusta Wyse
USS Porter (DD59)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaGeorgiana Cusachs
USS Prairie (AD5)PA, Philadelphia Co, Philadelphia
USS Rathburne (DD113)PA, Philadelphia Co, Philadelphia
USS Richmond (CL9)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaElizabeth Strother Scott
Battle Star
Battle Star
USS Roper (DD147)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaHarriet Hull
American Campaign Medal
American Defense Service
Asiatic-Pacific Campaign
World War II Victory Medal
USS Sacramento (PG19)PA, Philadelphia Co, Philadelphia
American Campaign Medal
American Defense Service
Asiatic-Pacific Campaign
China Service Medal
Mexican Service Medal
World War I Victory Medal
World War II Victory Medal
Yangtze Service Medal
USS Simpson (DD221)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaCaroline Sterrett Simpson
USS Smith (DD17)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaElsie Greenwood Pillsbury
USS Smith Thompson (DD212)PA, Philadelphia Co, Philadelphia
USS South Carolina (BB26)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaFrederica Calvert Ansel
USS Southard (DD207)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaFrancesca Leis Stewart
American Defense Service
Asiatic-Pacific Campaign
World War II Victory Medal
USS Stewart (DD224)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaMargaretta Parnell Stewart
American Defense Service
Asiatic-Pacific Campaign
China Service Medal
World War II Victory Medal
USS Stockton (DD73)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaEllen Emilie de Martelly
USS Supply (1872)PA, Philadelphia Co, Philadelphia
USS Talbot (DD114)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaElizabeth Daly Major
USS Tarbell (DD142)PA, Philadelphia Co, Philadelphia
USS Tennessee (ACR10)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaJames Beriah Frazier, Louise Douglas Keith, Ann Keith Frazier
USS Terror (BM4)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaMartha Hichborn
USS Tracy (DD214)PA, Philadelphia Co, Philadelphia
USS Trenton (CL11)PA, Philadelphia Co, Philadelphia
Battle Star
USS Truxtun (DD229)PA, Philadelphia Co, Philadelphia
USS Upshur (DD144)PA, Philadelphia Co, Philadelphia
USS Vesuvius (1888)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaEleanor Desha Breckinridge
Sampson Medal
Spanish Campaign Medal
World War I Victory Medal
USS Warrington (DD30)PA, Philadelphia Co, Philadelphia
USS Wasp (1893)PA, Philadelphia Co, Philadelphia
USS Waters (DD115)PA, Philadelphia Co, Philadelphia
USS Whipple (DD217)PA, Philadelphia Co, Philadelphia
Battle Star
Battle Star
USS Wilkes (DD67)PA, Philadelphia Co, Philadelphia
USS Winslow (DD53)PA, Philadelphia Co, Philadelphia
USS Wyoming (BB32)PA, Philadelphia Co, PhiladelphiaGeorge Von Lengerke Meyer, Joseph Maull Carey, Louisa David, Dorothy Eunice Knight
USS Yarnall (DD143)PA, Philadelphia Co, Philadelphia
USS Yorktown (PG1)PA, Philadelphia Co, Philadelphia

Extracted from histories and directories. More records and links to sources; Click column header to sort.

TypeFirstLastRoleYearsLocation
OthersM.Ali 1906PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersJoshua W.Atlee Naval Constructor1906PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersLloydBankson supt constructor1915PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersHarvey E.Barnett Hull Scientific Draughtsman1920PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersJames H.Bell office naval inspr ord1923PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersBion B.Bierer insp of ordnance1915PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersWilliam H.Blakeman Asst to General Supt1914PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersCarl A.Blomberg Marine Engineer1906PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersWilliamBoyd Second Leading Draughtsman1906PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersWillard H.Brownson Captain1900
OthersWilliam F., JrCochrane lieutenant1915PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersHollis M.Cooley office naval inspr machy1923PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersEdwin S.Cramp Supt Engineer1906PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersRobertCrawford 1910PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersWilliamCuddy Sailmaker1900
OthersWilliam A.Dobson 1906PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersThomasDolan Director1906PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersCharles J.Dougherty Electrical Engineer1906PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersJames G.Doyle Lieutenant1900
OthersHarry B.Etter Designing Draughtsman1906PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersIrvingFineman Lieutenant1920PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersWilliam B.Flexer Asst Chief Draughtsman1920PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersWilliam B.Fogarty superintending constructor1923PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersTheodore G.Grier Hull Scientific Draughtsman1921PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersHenry S.Grove President1906PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersLouisHaase carpenter1915PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersFrank DavidHall Asst to the Supt Constructor1906PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersHarryHall Lieutenant1900
OthersHarry W.Hand General Manager1906PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersTony L.Hannah Lieutenant1920PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersJohn F.Hanscom Naval Constructor1900
OthersLawrence ThomasHaugen lieutenant1923PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersAlfred R.Hughes carpenter1915PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersCharles F.Hughes Lieutenant1900
OthersLewis H.Kenney Draughtsman, Office of Inspector of Machinery1906PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersEdwin G.Kintner naval constructor1915PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersLuther W.Krout Asst Draughtsman1906PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersGeorge E.Lawrence Ship Draughtsman1906PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersPalmer J.McCloskey lieutenant1923PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersWilliam M.McDade naval inspr rnachy1923PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersWilliam S.Moore Commander1900
OthersJames HenryMull General Supt1906PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersWilliam CarrNickum Draughtsman1906PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersJohan HugoNorman Asst Chief Draughtsman1906PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersJoseph WrightPowell Asst Naval Constructor1906PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersRichard H.Robinson Assistant Naval Constructor1900
OthersJohn D.Robnett cost inspr1923PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersWalter H.Rogers Draughtsman1906PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersAxel GustafRossell Chief Draughtsman, Construction Dept1906PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersS.Sabri 1906PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersJames C.Shaw Asst to Chief Engineer1921PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersCarroll S.Smith New York Agent1906NY, New York Co, New York City
OthersWilliam PoultneySmith Mechanical and Marine Engineer1906PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersCharles A.Strumsky gunner1923PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersCharles S.Taylor Carpenter1900
OthersN. P.Towne Chief Engineer1906PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersWilliamUzelmeier Marine Draughtsman1906PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersJames F.Waddington Draughtsman1906PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersFrankWeber Lieutenant1920PA, Philadelphia Co, Philadelphia
OthersHenry B.Wilson Lieutenant1900
OthersAbraham V.Zane Lieutenant Commander1900
 Please login or register to leave a comment on this page.
Login or Email:  Password:Don't have a login? Register!Why register?I forgot my login....