Logo Our Family Tree
 
 

Organization: US Department of State

William Howard Taft IV

William Howard Taft IV

13 SEP 1945born in Washington, DC
1966CT, New Haven, Yale University
1969MA, Cambridge, Harvard University
1984-1989USA, Asst Cabinet Secretary
NameLocationArchitects/Engineers
DC, WashingtonAlfred Bult Mullett

Postcards About US Department of State

WashingtonWashingtonWashingtonWashingtonWashingtonWashingtonWashingtonWashingtonWashingtonWashingtonWashingtonWashingtonWashingtonWashingtonWashingtonWashingtonWashingtonWashingtonWashingtonWashingtonWashingtonWashingtonWashingtonWashingtonWashingtonWashingtonWashingtonWashingtonWashingtonWashingtonWashingtonWashingtonWashingtonWashingtonWashingtonWashingtonWashingtonWashingtonWashington, First Division MonumentWashington, First Division MonumentWashington, First Division MonumentWashington, First Division MonumentWashington, First Division Monument

Extracted from histories and directories. More records and links to sources; Click column header to sort.

TypeFirstLastRoleYearsLocation
OthersLucy ElizabethAbbot clerk1886DC, Washington
OthersBelle JenveyAbrams clerk1915
OthersBelle JenvyAbrams clerk1915
OthersRalph HenryAckerman clerk1913-1914
OthersMarieAckermann clerk1921
OthersPhilipAdams division of passport control1921
OthersAlvey AugustusAdee second assistant Secretary of State1886
OthersGladys CharlotteAhrens clerk1924
OthersPhilip HanfordAhrens Passport Bureau1918NY, New York Co, New York City
OthersCharles HahnAlbrecht 1913
OthersF. VirginiaAlexander clerk1915
OthersHugh FrederickAlexander messenger boy1923
OthersAndrew HusseyAllen Bureau of Rolls and Library1892-1905
OthersEdgar PoeAllen clerk1923
OthersPercy F.Allen 1906
OthersRose Emilie ArcherAllison clerk1924
OthersElvia BeatriceAllpress clerk1924
OthersLyle ThomasAlverson clerk1914
OthersCopley, JrAmory Secretary1920
OthersFrancis MauriceAnderson special assistant1920
OthersWalter H.Anderson clerk1921
OthersJudith B.Anderton clerk1916
OthersWilliam WhitingAndrews 1920
OthersNicholasAnthony laborer1917
OthersNormanArmour 1922
OthersMarionArnold clerk1917
OthersVivian MarieAshenden clerk1924
OthersKatherine T.Ashlin clerk1925
OthersGeorge, JrAtcheson Consul1924
OthersLucileAteherson 1922
OthersRayAtherton 1922
OthersLeviAustensen laborer1905
OthersEzekiel JarmanAyers Chief Clerk1924
OthersInez AdelaideAyers clerk1924
OthersElisha J.Babcock clerk1910
OthersMary HarrietBaden clerk1914
OthersBeulah G.Baer clerk1914
OthersNettie NealeBagby clerk1915
OthersClarence LeoBahr clerk1924
OthersArthurBailly-Blanchard assistant to the special agent1889
OthersGeorge W.Baird Building Supt1899DC, Washington
OthersMarguerite LorenaBaird clerk1914
OthersEdward CarletonBaker asst to the Chief, Division of Far Eastern Affairs1909
OthersJoseph RichardsonBaker 1906
OthersMiltonBaker laborer1925
OthersHenry H.Balch 1921
OthersA. HartwellBalcom 1917
OthersAlice M.Ball assistant editor1925
OthersPaul ElsworthBarden clerk1915
OthersRees HagyBarkalow 1924
OthersBlanche AgnesBarker clerk1914
OthersClifford OmanBarker clerk1923
OthersWilliam RoswellBarker 1921
OthersCharles MauriceBarnes clerk1912
OthersHoward RussellBarnes 1908
OthersEva SylviaBarnhart clerk1923
OthersJohnBarry laborer1879
OthersCornelia BruenBassel clerk1925
OthersJane BartholomewBassett clerk1912
OthersMarie AliceBates reinstated as a clerk1924
OthersMinna EmilyBaukhages clerk1921
OthersFrank N.Bauskett clerk1904
OthersOscar ScottBayliss clerk1914
OthersJ. HubbardBean clerk1907
OthersLeonice KeeginBechtold clerk1925
OthersWilliam HopkinsBeck special assistant1920
OthersClayton S.Becker clerk1915
OthersKatharine ElinorBeilman clerk1925
OthersFerdinand LammotBelin 1923
OthersFerdinand LammotBelin 1919
OthersEdwardBell clerk1912
OthersElla A.Benesh clerk1920
OthersMargaret VincentBennett clerk1918
OthersRuth MungerBercaw clerk1923
OthersNannie WeldonBerrey clerk1924
OthersArden EllsworthBing clerk1914
OthersRutherfurdBingham clerk1913
OthersMary NedettaBirch clerk1915
OthersMartha KathleenBitzer clerk1915
OthersElizabeth BowcockBlackwood temporary clerk1919
OthersWalkerBlaine 1881DC, Washington
OthersPercy AlexanderBlair Secretary1921
OthersPercy AlexanderBlair drafting officer1921
OthersAlice MiddletonBlandford clerk1913
OthersRobert WoodsBliss Western European Affairs1920
OthersPierre de LagordeBoal 1920
OthersJohn NicholasBoasman chauffeur1924
OthersDora CoddingtonBockey clerk1908
OthersAnnabelle HolmesBocock clerk1916
OthersSamuel WhittemoreBoggs drafting officer1924
OthersFrankBohr 1918
OthersCoert duBois 1923
OthersHarry H.Bolds clerk1919
OthersWilbert L.Bonney 1916
OthersBurnettBooker assistant messenger1922
OthersGuy B.Booth asst messenger1909
OthersJennie CookBopp clerk1906
OthersJudith WinterBoswell clerk1916
OthersJohn L.Bouchal clerk1917
OthersConstance EloiseBourke printers assistant1921
OthersRichard FyfeBoyce 1924
OthersRussell NathanBoyd laborer1875
OthersJohn PercyBradford clerk1919
OthersRobert JosephBradley clerk1925
OthersCharlotteBradshaw clerk1924
OthersAustin CoganBrady Consul1918
OthersGeorge LouisBrandt Consul1924
OthersGeorge LouisBrandt Consular Assistant1919
OthersJohn JosephBrauner clerk1925
OthersVirginia C.Braxton clerk1919
OthersMary AgnesBreen clerk1915
OthersNellieBresnahan temporary clerk1919
OthersHomerBrett Consul1920
OthersWilliam WitthaftBride counsel for foreign trade advisors1915
OthersGeorge LouisBrist laborer1897
OthersAlice H.Britton clerk1925
OthersRobert WestBrown laborer1921
OthersCharles ClintonBroy 1913
OthersJohn ThomasBrubaker clerk1921
OthersJohn HermanBruins 1923
OthersHenry LewisBryan editor, US Statutes at Large1921
OthersCatherine AgnesBuckley clerk1914
OthersParker WilsonBuhrman 1925
OthersJoseph PaulBurg clerk1921
OthersRoy LesterBurge clerk1924
OthersRobert StephenBurgher 1922
OthersLucy ElizabethBurnell clerk1919
OthersRufus RossBurnett 1918
OthersAlfred TheodoreBurri 1923
OthersAnna V.Burroughs multigraph operator1924
OthersElisabeth LandersBuskie clerk1924
OthersDorothy KilkoffButler clerk1914
OthersJohn L.Butler laborer1888
OthersWinfield ScottByars clerk1913
OthersPhilander LathropCable 1917
OthersAlbert VeazeyCaffee clerk1912
OthersJeffersonCaffery clerk1913
OthersJohn K.Caldwell Consul1924
OthersCharles RaymondCameron 1925
OthersHarryCampbell 1920
OthersLeon JosephCanova asst Chief, Division of Latin-American Affairs1915
OthersSophieCaplan clerk1921
OthersElizabeth H.Carey clerk1920
OthersElsie MarieCarey clerk1920
OthersWilliam PatrickCarey clerk1922
OthersKnute E.Carlson liaison officer1922
OthersWilbur J.Carr Jamestown Exposition1907
OthersWilbur J.Carr Alaska-Yukon-Pacific Exposition at Seattle1909WA, King Co, Seattle
OthersWilbur JohnCarr Chief of Consular Bureau1912DC, Washington
OthersHenryCarter drafting officer1924
OthersWilliam Richards, JrCastle division of western European affairs1921
OthersJulian SmallCate clerk1925
OthersGladysChalfant clerk1921
OthersGertrude G.Chapman clerk1918
OthersWilliam EdgarChapman 1916
OthersArthur AlphonsusChenay clerk1909
OthersJohn J.Chew Private Sec1916DC, Washington
OthersRobert S., JrChilton Consular Bureau1899DC, Washington
OthersEdwin SedgwickChittenden asst engineer1867-1869DC, Washington
OthersEthel GraceChristenson clerk1911
OthersEmerson BrewerChristie special assistant1918
OthersHamilton CabellClaiborne 1921
OthersGrace CowlesClairmont clerk1914
OthersJames BrentClarke clerk1924
OthersMary RoemerClarke clerk1915
OthersFlorence MayClayton clerk1914
OthersRobert SamuelClayton clerk1910
OthersAlexander H.Clements clerk1874DC, Washington
OthersJohn DanielClerke clerk1924
OthersH. MerleCochran 1923
OthersWilliamCoffin 1925
OthersWilliamCoffin 1918
OthersFelixCole 1922
OthersSamuelCole driver, laborer1903-1907
OthersChapmanColeman Tariff Act Secretary1899DC, Washington
OthersHerbert B.Collins assistant solicitor1924
OthersClarence L.Compton 1917
OthersHarmon C.Coney clerk1916
OthersEdith P.Connelly 1919-1920
OthersMargaret FergusonConover clerk1918
OthersKathryn H.Conrad clerk1918
OthersHelen WilliamsonCook clerk1925
OthersCharles LeeCooke clerk1909
OthersGeorge L.Cooper clerk1914-1915
OthersW. A.Cooper United States Despatch Agent1884CA, San Francisco Co, San Francisco
OthersEvelyn EllenCosh clerk1924
OthersJohn T.Coughlin Bureau of Latin America1912DC, Washington
OthersJohn ThomasCoughlin clerk1884
OthersAlice M.Covel asst telephone switchboard operator1907
OthersJohn Whitman, JrCowan clerk1922
OthersRaymond EdwinCox 1923
OthersVivian RaymondCraley clerk1925
OthersLaura R.Cramer 1890
OthersWilliam FordCramer foreign trade and treaty relations1909
OthersMaud M.Crane clerk1902
OthersRobertCraven clerk1923
OthersDavidCrenshaw clerk1917
OthersThomas W.Cridler Diplomatic Bureau Chief1894
OthersThomas WilburCridler Third Asst Secretary1899DC, Washington
OthersEdward Savage, 2dCrocker Secretary1922
OthersSheldon LeavittCrosby 1921
OthersClarke AugustineCross clerk1915
OthersOrin JamesCrump clerk1924
OthersPaul TraugerCulbertson drafting officer1923
OthersWilliam WilsonCumberland foreign trade adviser1921
OthersWilliam WalterCummans clerk1925
OthersWilliam L.Cundiff clerk1917
OthersWilliam L.Cundiff clerk1915
OthersJohn, JrCunningham clerk1925
OthersDanielCurry clerk1915
OthersCharles BoydCurtis 1921
OthersCharles BoydCurtis 1922
OthersEarl ArlieCushing clerk1924
OthersWalter D.Dabney Solicitor1894
OthersThomas LeonardDaniels 1921
OthersMary LilianDarley clerk1924
OthersBladen JacksonDarneille clerk1925
OthersBen G.Davis Chief Clerk1913
OthersBertha SarahDavis clerk1906
OthersDe LyleDavis clerk1919
OthersDorothy SharpDavis clerk1914
OthersElsie CorneliaDavis clerk1919
OthersMariannaDavis clerk1906
OthersMonnett BainDavis 1924
OthersNathaniel PenistoneDavis clerk1919
OthersWilliam DuncanDavis typewriter repairman1925
OthersThomas ClelandDawson Diplomatic Officer1912
OthersWilliamDawson 1923
OthersWilliam RufusDay Asst Secretary of State1897
OthersCharles RayDean delegate to International Geographic Congress1904
OthersAmelia ByrdDeans junior librarian1925
OthersEdithDeCell clerk1924
OthersEdithDeCell clerk1923
OthersArthur J.Decker clerk1907
OthersMildred ViolaDeike clerk1917
OthersThomas JamesDelaney assistant messenger1919
OthersWilliam FrancisDelaney clerk1924
OthersDonald AyresDeLashmutt 1912DC, Washington
OthersPearl LarkinDeMaret clerk1925
OthersCharlesDenby chief clerk1905-1907
OthersJames OrrDenby 1921
OthersTylerDennett 1924DC, Washington
OthersLawrenceDennis Secretary1921
OthersWilliam CullenDennis Asst solicitor1906-1910
OthersLouis AddisonDent private secretary to Secretary1889-1892
OthersWilliam S.Derrick clerk1843DC, Washington
OthersCharles HallDerry Consular Assistant1923
OthersHasell HutchinsonDick 1915
OthersHasell HutchinsonDick 1920
OthersHasell HutchisonDick 1915
OthersCarolineDickey assistant telephone operator1918
OthersLillie VirginiaDickson clerk1915
OthersFrances NaomiDismon clerk1924
OthersFrances NaomiDismon clerk1923-1924
OthersFrederick MenkertDiven clerk1919
OthersAdele EmmaDix clerk1914
OthersElizabeth S.Doane clerk1921
OthersHenry IsidoreDockweiler clerk1918
OthersH. PercivalDodge Division of Latin-American Affairs1910
OthersFrederick AugustusDodson assistant messenger1919
OthersFrederic RussellDolbeare 1924
OthersLeonDominian research work1917-1919
OthersWilliam F.Donoghue mimeograph operator1925
OthersHelen FayDoran clerk1917
OthersFrancis P.Dormady clerk1925
OthersWilliam HenryDorsey asst messenger1911
OthersJohn PrestonDoughten 1921
OthersScott HerseyDow clerk1924
OthersLillie BelleDowrick clerk1920
OthersIV. T. ShermanDoyle Bureau of Latin America1912DC, Washington
OthersJohn F.Doyle clerk1909
OthersEdward EugeneDriscoll clerk1914
OthersRoger S.Drissel 1907
OthersMildred VernaDryer clerk1921-1922
OthersMary AliceDuffy clerk1918
OthersHenry P.Dugan 1910
OthersAllen WelshDulles 1922
OthersAllen WelshDulles 1920
OthersPaulDunbar clerk1920
OthersJames L.Duncan clerk1900
OthersWill F.Dunker clerk1920
OthersGodwin PierceDunn clerk1925
OthersJames ClementDunn Secretary1919
OthersJames ClementDunn served in the Latin-American Division1919
OthersJames MaxwellDurant foreign trade and treaty relations1909
OthersEffa H.Durham clerk1918
OthersDaniel JosephDurning clerk1923
OthersMarie HamiltonDuval clerk1918
OthersFrank E.Duvall temporary clerk1918
OthersDudley G.Dwyre 1918
OthersPercy GoldingDwyre clerk1919
OthersAlexander VincentDye special assistant1917Norway
OthersFrancis JohnDyer 1915
OthersHoward H.Early assistant messenger1921
OthersKatherineEaston clerk1924
OthersPaul WebsterEaton clerk1904
OthersSamuel GaleEbling clerk1919-1921
OthersWalter B.Edmonds assistant messenger1918
OthersIsaacEdwards asst messenger1906
OthersStillman WittEells 1925
OthersLewisEinstein special agent1915Romania, Bucharest
OthersLewisEinstein special agent1915Turkey, Constantinople
OthersLeon HubbardEllis Secretary1922
OthersFrederick A.Emery foreign intelligence division1918-1921
OthersFredericEmory Bureau of Foreign Commerce1899DC, Washington
OthersCornelius Van HernertEngert 1922
OthersHenry C.Euell asst messenger1916
OthersJoseph RobertEvans clerk1914
OthersOtto LewisEvans Law Clerk1916
OthersWilliam DavisEvans laborer1909
OthersCurtis ThomasEverett clerk1919
OthersAlbin F.Fairall laborer1898
OthersWalter E.Faison Consular Bureau Chief1894
OthersLeidy JamesFalck clerk1923
OthersDouglasFallon clerk1924
OthersJamesFanning stables1915
OthersThomas FrancisFarrell clerk1917
OthersEva P.Faulconer clerk1916
OthersEdwardFauntroy temporarily1919
OthersJoseph A.Fennell clerk1919
OthersHarvey E.Fenstermacher clerk1900
OthersJohn Donald DeFeo clerk1923
OthersAnna BerthaFerber clerk1918
OthersFlorence MayFerguson clerk1914
OthersMeta EichholzFerguson clerk1925
OthersFlorence KatharineFerner 1928-1929DC, Washington
OthersDwight WiltonFisher clerk1909
OthersLoretta ElizabethFitzgerald clerk1920
OthersLucy StuartFitzhugh clerk1911
OthersJohn RaymondFitzpatrick clerk1922
OthersWard A.Fitzsimmons clerk1898
OthersFrancis EdwardFlaherty clerk1924
OthersJoseph J.Flaherty clerk1914
OthersCatherine PatriciaFlavin clerk1925
OthersWilliam BoyerFleming adviser on commercial treaties1916
OthersHenry PratherFletcher Under Secretary of State1921
OthersDaisy Loomis LeFlohic clerk1911
OthersRichard W., JrFlournoy clerk1903
OthersJoseph W.Folk solicitor1913
OthersJoseph WingateFolk solicitor1913
OthersCyrus BrownFollmer clerk1920
OthersSamuel ShivellFord clerk1921
OthersCarol HoweFoster 1924
OthersEsther RebeccaFoster clerk1914
OthersLaurence ChamplinFrank clerk1923
OthersFrances JohannaFrankenhoff clerk1924
OthersDorothy MayFranklin clerk1925
OthersLynn WinterdaleFranklin 1919
OthersRobert FranklinFreer clerk1914
OthersWilliamFreer laborer1886
OthersFlorence E.Frisby clerk1921
OthersWesleyFrost foreign trade and treaty relations1909
OthersMary A.Fuerst clerk1918
OthersGeorge GreggFuller drafting officer1922
OthersJoseph VincentFuller drafting officer1925
OthersRose PatriciaFuller clerk1917
OthersHugh StuartFullerton 1925
OthersIlo ClareFunk 1912
OthersCharles FranklinFunkhouser clerk1918
OthersGerhardGade 1924
OthersEdward ClareGallagher clerk1924
OthersJames Francis, JrGallagher clerk1925
OthersAlyre JosephGallant clerk1924
OthersWaldemar JohnGallman 1923
OthersFlorine GenevieveGalmish clerk1924
OthersDorothy UsherGalt clerk1917
OthersMyron SidneyGarland clerk1925
OthersHampsonGary asst solicitor1915
OthersPercivalGassett 1903
OthersLouis EarlGates clerk1913
OthersRose B.Gault clerk1925
OthersClarence EdwardGauss clerk1906
OthersRalph H.Gibeau clerk1925
OthersHugh SimonsGibson 1917
OthersLloyd LeckieGibson 1917
OthersDoris FrancesGilbert clerk1925
OthersPrentiss BaileyGilbert special assistant1919
OthersSeale RobertsonGiles clerk1919
OthersGlenn M.Gillette clerk1920
OthersKermitGirdner clerk1924
OthersJohn Sterett, JrGittings Secretary1921
OthersJohn Sterett, JrGittings drafting officer1919-1921
OthersJames RileyGivens clerk1920
OthersOtis AllanGlazebrook 1917
OthersMarjorie DenverGlennan clerk1918
OthersRobert EcholsGoldsby drafting officer1925
OthersHymanGoldstein messenger boy1912
OthersMyra L.Goodwin clerk1925
OthersHerbert StewartGoold 1916
OthersBartley PatrickGordon clerk1924
OthersGeorge AndersonGordon 1923
OthersMary W.Goss confidential clerk to the Solicitor1893
OthersBernardGotlieb 1917-1918
OthersFlorence P.Graves clerk1921
OthersJohn HarrisonGray Secretary1922
OthersSamuel Edward, 3dGreen 1923
OthersElbridge GerryGreene Secretary1919
OthersRobertGreenhow translator1843DC, Washington
OthersMaryGreer clerk1898
OthersJoseph ClarkGrew 1917
OthersRuth PateeGriffin clerk1924
OthersThomasGriffin laborer1866
OthersThomas, JrGriffin clerk1910
OthersBeulah MarieGriffith clerk1914
OthersCatherine Louise ElizabethGross chief telephone switchboard operator1922
OthersStuart EdgarGrummon Secretary1923
OthersFranklin MottGunther Division of Latin-American Affairs1910-1911
OthersGreen HaywoodHackworth Asst solicitor1921
OthersRobert Van RensselaerHaig clerk1923
OthersErwin PembrokeHair clerk1924
OthersBerthaHall Librarian1923DC, Washington
OthersRay OvidHall special assistant1919
OthersEdward RooseveltHalloran clerk1914
OthersMary AgnesHammett clerk1925
OthersAda JanneyHampton clerk1924
OthersMarie S.Haneke telephone switchboard operator1921
OthersMargaret M.Hanna confidential clerk1895
OthersMatthew EltingHanna Acting Chief of the Division of Mexican Affairs1921
OthersJames WalterHardy assistant messenger1920
OthersBellaHargreaves asst telephone switchboard operator1907
OthersJohn L.Hargreaves asst messenger1909
OthersKathryn FrieseHarper clerk1914
OthersOliver BishopHarriman 1915
OthersGeorge FranklinHarris laborer1916
OthersGeorge H.Harris clerk1914
OthersLelandHarrison Latin-American Division1915
OthersJanet McGillHarter clerk1920
OthersDouglas WilliamHartman clerk1923
OthersJohn H.Haswell Bureau of Archives aud Indexes Chief1894
OthersAlfred BoucseinHaupt law clerk1919
OthersAlbert B.Havenner 1919
OthersHarry A.Havens clerk1908
OthersHarry CalvinHawkins Foreign Service Officer1925
OthersRichard HenryHawkins laborer1881
OthersStanleyHawks Secretary1923
OthersStanleyHawks drafting officer1922
OthersStanleyHawks employed,1922
OthersWilliam W.Hawley laborer1907
OthersGerald WilliamHayes clerk1925
OthersJohn L.Hayes clerk1920
OthersRossHazeltine 1913
OthersWilliam WilsonHeard 1924
OthersJohnHeath 1916
OthersGeorge T.Heckert clerk1921
OthersGertrude C.Heeter multigraph operator1920
OthersWilliamHeimke Chief, Division of Latin-American Affairs1915
OthersFred GeorgeHeins clerk1924
OthersP. StewartHeintzleman Far Eastern Affairs1907
OthersLoy WesleyHenderson 1924
OthersHerbert C.Hengstler clerk1898
OthersWilliam Portle, 2dHerod Secretary1922
OthersWilliam HughesHester chauffeur1923DC, Washington
OthersClarence BusseyHewes clerk1918
OthersWalter PerryHibbs clerk1917
OthersDavid JayneHill Asst Secretary of State1898-1903
OthersGeorgeHill clerk1843DC, Washington
OthersJamesHill laborer1925
OthersRalph Waldo SnowdenHill asst Solicitor1916
OthersThomasHinckley 1916
OthersFrederick WilliamHinke 1924
OthersCalvin MiltonHitch temporary detail1919
OthersWilliam BirchHitt 1915
OthersAlton RossHodgkins clerk1911
OthersMyron ArmsHofer 1923
OthersCharles AdamsHolder foreign trade adviser1916
OthersGertrude WilhelminaHolinger clerk1919
OthersJames ObeltonHolmes laborer1906
OthersSamuel WilliamHonaker 1922
OthersGeorge DunlapHopper 1919
OthersFrances RozettaHough clerk1907
OthersRalph MerwinHowe temporary clerk1919
OthersHumphrey DanielHowell clerk1909
OthersWilliamson Smith, JrHowell 1917
OthersEolineHowze clerk1921
OthersEdna K.Hoyt clerk1904
OthersIra FordHoyt 1918
OthersJerome KlahrHuddle 1923
OthersJames J.Hughes Passport Bureau1919NY, New York Co, New York City
OthersRalph MoodyHull clerk1924
OthersBert L.Hunt 1912DC, Washington
OthersGaillardHunt editor1921
OthersWilliamHunter asst secy of State1874DC, Washington
OthersWilliam, JrHunter clerk1843DC, Washington
OthersLeo BernardHurney clerk1918
OthersFrances L.Hynson clerk1924
OthersAugustus EugenioIngram 1900
OthersDonald McChesneyIngram 1915
OthersMax JoslynIrland clerk1925
OthersAlfred LincolnJackson asst messenger1916
OthersDorothyJackson telephone switchboard operator1922
OthersIrvingJackson laborer1906
OthersJesse B.Jackson on detail1917-1918
OthersJohn BrinckerhoffJackson special agent1917Germany, Berlin, Berlin
OthersTheodoreJaeckel 1917
OthersJohn H.James Chief, Division of Information1913
OthersWilliam GeorgeJames clerk1922
OthersJay PaulJameson consul1922
OthersHenry L.Janes asst Chief, Division of Latin-American Affairs1912
OthersDouglasJenkins 1921
OthersGeorge GoldwinJewell clerk1915
OthersConeJohnson Solicitor1914
OthersFrankJohnson laborer1906
OthersHall ettJohnson Latin-American Division1918
OthersHerschel VespasianJohnson 1923
OthersJohn DavidJohnson Consular Bureau1912DC, Washington
OthersJohn DavidJohnson clerk1905
OthersLucius HartwellJohnson clerk1919-1920
OthersNelson TruslerJohnson 1925
OthersNelson TruslerJohnson 1918
OthersNorma LeeJohnson clerk1915
OthersStewartJohnson 1920
OthersCharles E.Jones asst messenger1914
OthersDorothy ElizabethJones 1915
OthersHoratioJones clerk1843DC, Washington
OthersJames RufusJones clerk1914
OthersRussell ColumbusJones clerk1911
OthersVictor EmanuelJones assistant messenger1920
OthersMargaret J.Joy clerk1918
OthersGladys FloraKaiser clerk1924
OthersJohn A.Kasson Tariff Act Commissioner1899DC, Washington
OthersWilliam J.Kavanagh clerk1906
OthersJohnKavanaugh messenger1843DC, Washington
OthersMaurice JosephKavanaugh clerk1925
OthersJoseph T.Keating clerk1922
OthersRobert LarrickKeiser 1925
OthersEdwin DonaldKeith drafting officer1920
OthersRobert F.Kelley drafting officer1923
OthersWilliam J.Kelly employed temporarily1918
OthersFrederick AlbertKendall clerk1919
OthersMaudKennedy clerk1917
OthersChristian ArchibaldKerter Secretary1920
OthersDavid McKendreeKey vice consul1925
OthersJohn JosephKeyes Provisional Government of Cuba1906-1909
OthersF. J.Kieckhoefer Bureau of Accounts Chief1894
OthersLoyal T.King clerk1921
OthersPendletonKing Bureau of Indexes & Archives1899DC, Washington
OthersAlexander ComstockKirk 1915
OthersConway N.Kitchen clerk1915
OthersJeanetteKlees clerk1912
OthersAlfred WillKliefoth special assistant1920
OthersTrojanKodding Secretary1923
OthersGeorginaKrai clerk1920
OthersPrestonKumler special assistant1923
OthersLouise ElizabethLacey clerk1918
OthersMaurice WintersLacey clerk1917
OthersMary GoodloeLackey clerk1918
OthersJames OliverLaing foreign trade and treaty relations1909
OthersHarry MooreLakin 1922
OthersOrville B.Lamason 1912DC, Washington
OthersRichard Marmaduke deLambert Secretary1923
OthersBurton HartLamore translator1925
OthersKenesaw M.Landis Private secretary1894
OthersArthur BlissLane 1923
OthersRufus Herman, JrLane 1924
OthersRuth HarlinLangley clerk1924
OthersRobertLansing Counselor1914
OthersCaroline SpeddonLarner clerk1912
OthersRebekah Leiter deLashmutt clerk1915
OthersDillard BrownLasseter consul1923
OthersStephenLatchford clerk1911
OthersEthel LeeLawrence clerk1904
OthersEldora ChristinaLawson clerk1922
OthersJulius G.Lay 1924
OthersJulius G.Lay 1917
OthersTracyLay 1923
OthersTracyLay 1919
OthersCaleb RodneyLayton auditor1906
OthersRichard StrongLeach Consular Assistant1924
OthersPhoebe FabianLeckey clerk1918
OthersFrederic Dagonet KelloggLeClercq 1925
OthersFrederic Dagonet KelloggLeClercq 1923
OthersAugustusLee asst messenger1912
OthersFrank CharlesLee 1925
OthersFrank CharlesLee 1920
OthersJames RobertLee clerk1914
OthersParker HughesLee 1918
OthersSamuel T.Lee clerk1906
OthersWalter AndersonLeonard 1920
OthersMarionLetcher Foreign Trade Adviser1916
OthersDorothy CornwellLewis map librarian1930-1933DC, Washington
OthersDrewLinard clerk1914
OthersEunice A.Lincoln clerk1918
OthersGeorge VictorLindholm clerk1923
OthersMyrna NagelLindsey clerk1924
OthersElla CeceliaLinehan clerk1920
OthersIrving NelsonLinnell 1923
OthersFrederickLivesey drafting officer1923
OthersMary J.Loar clerk1920
OthersFrank PruitLockhart asst Chief, Division of Latin-American Affairs1914
OthersVictor H.Lofius clerk1919
OthersSeth DonnellyLogsdon clerk1920
OthersBoaz WaltonLong Chief, Division of Latin-American Affairs1913
OthersBreckinridgeLong Asst Secretary of State1917-1920
OthersRobert Bruce, JrLord clerk1916
OthersBurton Webster DeLoss clerk1914
OthersFlorence M. DeLoy clerk1919
OthersAlice RosettaLucas 1916
OthersRalph M.Lundahl clerk1924
OthersCharlesMabrey laborer1925
OthersRobert BerryMacatee clerk1916
OthersClinton EdsonMacEachran clerk1910
OthersJohn Van AntwerpMacmurray chief of division of Far Eastern Affairs1921
OthersJohn HammondMacVeagh 1925
OthersWalter J.Madden clerk1916
OthersWilliam VincentMadden clerk1917
OthersAlexander RichardsonMagruder clerk1912
OthersLucy C.Mahon clerk1915
OthersThomas JosephMaleady clerk1922
OthersWinifredMallon clerk1911
OthersThomas C.Malone asst messenger1907
OthersFrederick MarkMann clerk1915
OthersWilliam RayManning special assistant1918
OthersFrancis, JrMarcoe clerk1843DC, Washington
OthersJames TheodoreMarriner 1923
OthersAndrew EarleMarschalk clerk1900
OthersFrances M.Marsh clerk1909
OthersWilliam FrancisMarshall clerk1911
OthersJames HenryMartin messenger boy1919
OthersJohn Stephen, JrMartin clerk1891
OthersLawrenceMartin geographer1920-1924DC, Washington
OthersRuth CastlemanMason clerk1924
OthersWalter William LeMat clerk1907
OthersRhoda AdaMathews clerk1923
OthersElwyn JewellMatre clerk1925
OthersJoseph BoucardMatre Asst solicitor1921
OthersHarrison FreemanMatthews Secretary1923
OthersEarl FranklinMay clerk1924
OthersFerdinand LathropMayer 1920
OthersLesterMaynard clerk1916
OthersJohn EdwardMayo clerk1925
OthersRaymond JohnMcArdle 1925
OthersWarrenMcBeth asst messenger1913
OthersHarry AlexanderMcBride 1920
OthersHarry AlexanderMcBride 1920
OthersAddie J.McCarthy clerk1923
OthersWard BrownMcCarthy clerk1914
OthersWallach ArthurMcCathran clerk1900
OthersLouise F.McClare clerk1921
OthersWallace MitchellMcClure drafting officer1920
OthersNina BurtonMcCuen clerk1918
OthersMichael JamesMcDermott special assistant1920
OthersWilliam RobertMcDowell clerk1900
AwardeesGeorgeMcFadden World War I
OthersAliceMcGavack clerk1918
OthersRuth ElizabethMcGee clerk1924
OthersClifford WayneMcGlasson clerk1921
OthersVerna MaryMcGugin clerk1925
OthersAnne RundlettMcGuire clerk1915
OthersMaudeMcHone clerk1914
OthersEthelMcKay clerk1925
OthersJames EdwardMcKenna clerk1910
OthersEileenMcKenny clerk1915
OthersSarah BrownMcLean clerk1918
OthersJoseph WilliamMcMahon clerk1909
OthersMary BrigidMcMain clerk1925
OthersWilliamMcNeir chief clerk1909-1913
OthersFrank OrlandoMcNew clerk1924
OthersGeorge Robert, JrMerrell Secretary1922
OthersKeithMerrill 1924
OthersGladys ElizabethMerriman clerk1918
OthersLeonard A.Merritt clerk1896
OthersLeonard AtkinsMerritt Clerk1918DC, Washington
OthersLeo ArthurMerryman clerk1914
OthersJacob AllenMetzger clerk1907
OthersIra PhilipMeyer clerk1924
OthersWilliam H.Michael Chief Clerk1899DC, Washington
OthersAura I.Middlekauff clerk1915
OthersHarry ErasmusMiddleton clerk1914
OthersLillian HelenMiddleton clerk1914
OthersMinnie DeweyMiddleton clerk1914
OthersLaura MarianMiles clerk1921
OthersGrace MayMillard clerk1923
OthersHughMillard Secretary1921
OthersCharles HenryMiller asst law clerk1909
OthersEdithMiller clerk1919
OthersEllamanda H.Miller clerk1918
OthersGeorge HarlanMiller 1922
OthersRansford StevensMiller Chief, Division of .Far Eastern Affairs1909
OthersWalter AloysiusMiller clerk1924
OthersArthur ChesterMillspaugh consul1922
OthersMary StuartMilton clerk1916
OthersJohn RussellMinter clerk1920
OthersJohn Le RoyMitchell clerk1910
OthersLloyd ClairMitchell clerk1919
OthersAdaMixon clerk1907
OthersJay PierrepontMoffat 1925
OthersJay PierrepontMoffat 1921
OthersJames P.Moffitt 1921
OthersHerbert B.Monroe clerk1924
OthersJohn BassettMoore Law Clerk1885-1886DC, Washington
OthersJohn BassettMoore Asst1886-1891
OthersStanton ClydeMoore clerk1916
OthersSadie DameronMoorers temporary clerk1918
OthersStokeley WilliamMorgan 1925
OthersGeorge AlbertMorlock clerk1919
OthersGeorge H.Morris temporary employee1918
OthersLeland BurnetteMorris 1917
OthersDorothy D.Morrison temporary clerk1918
OthersEmily SelinaMorrison clerk1905
OthersThomasMorrison clerk1867
OthersEarl RaymondMosburg clerk1919
OthersRobert BrentMosher clerk1890
OthersVivian RuthMosher clerk1920
OthersMarjorieMoss clerk1918
OthersAnn ElizabethMullen clerk1920
OthersOwen FisherMullen clerk1907
OthersEleanor PierceMullins clerk1914
OthersLouis EdwardMundy clerk1919
OthersLouis EdwardMundy clerk1917
OthersDana GardnerMunro Division of Latin American Affairs1921
OthersMyra A.Murdock clerk1916
OthersJohn F.Murphy clerk1921
OthersRaymond EdwardMurphy clerk1920
OthersHelena DonovanMurray clerk1922
OthersWallace SmithMurray 1925
OthersBenjaminMuse clerk1919
OthersEthelMyers clerk1918
OthersHarry MiltonMyers clerk1914
OthersLouis SamuelMyers 1912
OthersNellie VassMyers clerk1917
OthersJames AlanNash clerk1914
OthersKatherineNeale clerk1921
OthersFrederick K.Neilson Office of the Solicitor1912DC, Washington
OthersTuley WetzelNelson clerk1917
OthersEdwin LoweNeville 1919
OthersAnna BelleNewcomb clerk1924
OthersWilliam A.Newcome clerk1904
OthersWilliam A.Newcome Alaska-Yukon-Pacific Exposition at Seattle1909-1909WA, King Co, Seattle
OthersConstanceNewell clerk1922
OthersMeigs ErastusNewkirk clerk1925
OthersEdith B.Newman clerk1914
OthersGrant RevereNewton messenger boy1915
OthersThomas JohnNewton Alaskan Boundary Tribunal1903
OthersFred KenelmNielsen solicitor1921
OthersFred KenelmNielsen 1911
OthersFrederick KenelmNielsen 1912DC, Washington
OthersEdward JohnNorton 1922
OthersRaymond HenryNorweb 1921
OthersDorothy KathleenNorwood clerk1918
OthersSidney EugeneO'Donoghue clerk1919
OthersGeorge WilliamO'Keefe clerk1925
OthersJames A.O'Keefe clerk1909
OthersHelen JosephineO'Leary clerk1925
OthersJames RichardO'Neil clerk1923
OthersAnna A.O'Neill 1915
OthersJose deOlivares 1909-1910
OthersRayma MildredOliver clerk1925
OthersOtto OliverOlsson clerk1924
OthersW. H.Orcutt Building Clerk1899DC, Washington
OthersFrances StarkOsborne librarian1909-1913DC, Washington
OthersJohn BallOsborne Chief, Bureau of Trade Relations1905
OthersWinne BlanchardOswald clerk1919
OthersHarvey BoydOtterman clerk1912
OthersSomerset AnthonyOwen clerk1919
OthersLouis GeorgeOwens messenger boy1917
OthersGustave, JrPabst Secretary1923
OthersEarl LeNoirPacker 1925
OthersGordonPaddock 1922
OthersEdward T.Painter clerk1924
OthersGeorgia M.Palcho clerk1921
OthersJohn G., JrPalcho clerk1921
OthersDavid W.Palmer clerk1923
OthersEly EliotPalmer 1912
OthersOlive F.Palmer clerk1917
OthersAlbina LandstreetParkins clerk1918
OthersLouisaPastorini asst telephone switchboard operator1914
OthersIra HalseyPatchin drafting work1915
OthersJeffersonPatterson Secretary1921
OthersFrances B.Paxson clerk1920
OthersFrank HaxtonPeabody clerk1906
OthersClarence HarrisonPeake clerk1921
OthersMargareth MiddletonPearson clerk1918
OthersMargaret CarolynPease clerk1924
OthersWalter EarlePelton clerk1919
OthersWalter ScottPenfield asst counsel and disbursing officer1902
OthersMelville EdwardPenn assistant messenger1921
OthersRichard EdmandsPennoyer 1914
OthersLinwood HughPerkins clerk1923
OthersMahlon FayPerkins 1922
OthersCharles BoswellPerry 1916
OthersSudye MorrowPfau clerk1918
OthersSpencerPhenix drafting officer1922
OthersSpencerPhenix personnel survey1925
OthersHoffmanPhilip Chief, Division of Near Eastern Affairs1912
OthersLillian FrancesPhillips clerk1919-1920
OthersWilliamPhillips Far Eastern Affairs1907
OthersBertha ElizabethPierce Foreign Trade Advisor1923DC, Washington
OthersMaurice CampbellPierce clerk1917
OthersSeth LowPierrepont asst Chief, Division of Latin-American Affairs1913
OthersPaul WilliamPike clerk1916
OthersRoswell NewcombPinckney assistant messenger1923
OthersArchibald S.Pinkett clerk1909
OthersFrankPlace clerk1921
OthersRoger B.Platt clerk1910
OthersFrank LyonPolk Counselor1915
OthersRobertPolk asst messenger1916
OthersFloyd StanleyPomeroy clerk1924
OthersSwan LymanPomroy clerk1866-1868DC, Washington
OthersAlbert WilliamPontius asst to the Chief, Division of Far Eastern Affairs1908
OthersDe Witt ClintonPoole 1920
OthersDeWitt Clinton, JrPoole 1915
OthersWilliam AndrewPoole clerk1917
OthersBasil BertramPostlethwaite clerk1912
OthersJames ReginaldPower clerk1915
OthersRuth CarterPower clerk1918
OthersMary LittlepagePowers clerk1918
OthersHelen GutmanPreil clerk1918
OthersWalter ThomasPrendergast Secretary1922
OthersKirby L.Prince clerk1920
OthersMaud S.Proctor 1916
OthersRobert AlexanderProctor clerk1919
OthersBeatrice FrancesProsl clerk1924
OthersRalph WaltonPryor messenger boy1924
OthersAlbert H.Putney Chief, Division of Near Eastern Affairs1913
OthersStephen HughQuigley Committee on Grades and Salaries1908
OthersJoseph BarnardQuinlan clerk1915
OthersJoseph BernardQuinlan clerk1915
OthersEarl GordonRagan messenger boy1924
OthersJoseph PembertonRagland 1925
OthersLena JeanRamsay clerk1925
OthersBesse L.Ramsey clerk1916
OthersEsther CushingRamsey clerk1914
OthersEdward BaxterRand 1925
OthersElbridge DexterRand Secretary1921
OthersElbridge DexterRand drafting officer1919
OthersGilbert F.Randolph laborer1884
OthersH. P.Randolph Passport Clerk1894
OthersJohnRandolph 1922
OthersIda MayRansdell clerk1925
OthersDaniel L.Reed asst messenger1909
OthersEdward LyndalReed 1923
OthersLeslie EdgarReed 1917
OthersCharles AugustusReeder asst messenger1910
OthersDorothy IreneReichert clerk1923
OthersRuby FrancescaReid temporary clerk1922
OthersThomas B.Reid clerk1925
OthersGustavus G.Reiniger Foreign Service Officer1925
OthersAnnie ShepperdRenick clerk1913
OthersEdward I.Renick Bureau of Statistics Chief1894
OthersDorseyRichardson Asst Chief Western European Division1926DC, Washington
OthersElliott VerneRichardson clerk1916
OthersStoughton JamesRichmond clerk1924
OthersRalph AlbertRicketts clerk1915
OthersGeorge GeraldRiddiford clerk1923
OthersJames S.Ringgold clerk1843DC, Washington
OthersElla RuthRinker clerk1917
OthersCharles Preston, JrRoach clerk1918
OthersElizabeth CoakleyRoach clerk1921
OthersWarren DelanoRobbins Division of Latin-American Affairs1916
OthersRandolphRobertson on detail in the Division of Mexican Affairs1916
OthersMyrtle EvaRobinette clerk1920
OthersW. WoodvilleRockhill Chief Clerk1894
OthersMarguerite R.Roddy clerk1924
OthersJames LinnRodgers 1916
OthersLillianRogenmoser 1915
OthersHelen CharleneRoland clerk1924
OthersMaxine FrancesRolle clerk1925
OthersRitaRoman clerk1925
OthersNina GenevieveRomeyn clerk1903
OthersEmily HopkinsonRoss clerk1914
OthersSallie FranciscaRoss clerk1921
OthersArnold EdwardRoth clerk1916
OthersLeo S.Rowe Latin American Division1919-1920
OthersEugene CooperRowley clerk1915
OthersEugene Cooper, JrRowley clerk1919
OthersEugene Cooper, JrRowley clerk1915
OthersEugene Cooper, SrRowley clerk1917
OthersMyles HamonRoyer clerk1914
OthersWalter ScottRoyer clerk1915
OthersBlanche VincentRule clerk1917
OthersEdward BartlettRuss clerk1901
OthersMark J.Ryan clerk1913
OthersMary A.Sadler temporary clerk1918
OthersDavid AldenSalmon clerk1906
OthersRosa VirginiaSands clerk1919
OthersHoward EliSangston laborer1905
OthersHerbert B.Savage 1917
OthersJohn N.Savage asst messenger1916
OthersEdward AugustineSavoy laborer1871
OthersThomasSayers laborer1910
OthersJohn JosephScanlan clerk1915
OthersDominick AlbertScavarda clerk1923
OthersMarie JosephineSchaefer clerk1925
OthersConsuelo AnnaSchafer clerk1922
OthersLester L.Schnare special assistant1918
OthersElsie MarieSchneider clerk1919
OthersH. F. ArthurSchoenfeld private secretary1918DC, Washington
OthersGeorge H.Schultze clerk1901
OthersBlanche BeatriceSchwartz clerk1923
OthersGeorgeScott laborer1907
OthersJames BrownScott solictor1906-1911DC, Washington
OthersWalterScott employed as lithographer1904
OthersWinfield HarrisonScott 1924
OthersWalter HortonSehoellkopf 1922
OthersHarry GabrielSeltzer consul1917
OthersAda GertrudeSettle clerk1920
OthersMarc L.Severe clerk1917
OthersMiles MartinShand clerk1882
OthersLloydSharps laborer1898
OthersGardiner HowlandShaw 1917-1920
OthersMorgan JohnShea clerk1923
OthersMargaret RuthShedd clerk1918
OthersRaymond VanceShepler law clerk, office of the solicitor1921
OthersMilford ArgyleShipley clerk1920
OthersRuth BielaskiShipley clerk1914
OthersWalter H.Sholes 1917
OthersEdgar AllanShreve clerk1908
OthersAdeline CreightonShuler clerk1924
OthersFrancis JaySickel clerk1923
OthersCharlesSiegel clerk1917
OthersEdward ThomasSimmons asst messenger1916
OthersPaul AlexanderSimmons assistant messenger1917
OthersFrederickSimpich consul1923
OthersJulia FullerSimpson clerk1917
OthersClarence EugeneSisler clerk1904
OthersJames SidneySkinner 1905
OthersSidney AllanSkinner clerk1914
OthersSamuel RichardSmall laborer1925
OthersArthur JamesSmith assistant messenger1917
OthersCarothers H.Smith laborer1906
OthersClarence ThomasSmith clerk1924
OthersElizabeth BerthaSmith clerk1919
OthersElizabeth LouiseSmith clerk1924
OthersFrances IoniaSmith clerk1918
OthersGlenn AlvinSmith clerk1909
OthersJohn ChandlerSmith clerk1914
OthersOrlando FairfaxSmith clerk1919
OthersOrlando FairfaxSmith clerk1918
OthersOrlando Fairfax, JrSmith clerk1914
OthersSibert SylvesterSmith clerk1914
OthersSydney YostSmith clerk1881
OthersWilliam WalkerSmith duty as Acting Chief, Western European Division1915
OthersMary E.Snyder clerk1918
OthersHarrySorenson clerk1921
OthersWilliam WalterSorrell asst messenger1916
OthersHernando DeSoto 1917
OthersAddison E.Southard 1922
OthersRichard BrighamSouthgate 1921
OthersRichard BrighamSouthgate 1923
OthersRichard BrighamSouthgate 1918-1919
OthersWilliam BerrySouthwoith 1922
OthersCarl OberSpamer clerk1916
OthersWillingSpencer clerk1911
OthersMarySprigman clerk1920
OthersJordan HerbertStabler clerk1913
OthersGeorge BinghamStambaugh clerk1905
OthersElsie M. A.Stanley clerk1914
OthersOtis G.Stanton clerk1903
OthersHenry PrinceStarrett 1922
OthersHelen MargaretSteele cataloger1930-1933DC, Washington
OthersJoseph DouglassSteele clerk1918
OthersFrederick AugustineSterling Acting Chief, Division of Western European Affairs1916
OthersWilfredStevens translator1904
OthersRonald DuncanStevenson 1923
OthersFrancis RobertStewart 1919
OthersGlennStewart Secretary1920
OthersJames BoltonStewart 1925
OthersWorthington E.Stewart clerk1906
OthersEdith FamumStiles clerk1920
OthersEdward H.Strobel Third Asst1894
OthersHenry Clay VonStruve office of the Foreign Trade Advisers1917
OthersLucien NorrisSullivan 1922
OthersGeorge ThomasSummerlin Division of Information1909
OthersMaddinSummers 1916
OthersNatalie GoraynoffSummers clerk1918
OthersMargaret CoffeySunderland clerk1919
OthersLouis Albert, JrSussdorff 1918
OthersJames S.Swann laborer1893
OthersFlorence GrahamSweet clerk1920
OthersHumphreySydenham clerk1916
OthersEthel M.Sylvester clerk1915
OthersColbert StewartSyphax laborer1905
OthersRichard CorneliusTanis clerk1910
OthersEdwinTarisse Bureau of Indexes and Archives1896
OthersRose Lynette deTarrant clerk1916
OthersViolaTasker clerk1919
OthersJulianTaylor clerk1885
OthersWilliam Ambrose, JrTaylor 1924
OthersWilliam HenryTaylor Secretary1922
OthersLawrence ShyerTeague clerk1925
OthersRaymond ParkerTenney 1925
OthersClay borneTennille laborer1916
OthersClayborneTennille laborer1916
OthersBenjamin, JrThaw 1925
OthersAnna R.Theaker clerk1920
OthersEdgarThomas asst messenger1916
OthersGeorge AlonzoThomas clerk1919
OthersHenry L.Thomas Translators1899DC, Washington
OthersPaul DeanThompson clerk1917
OthersAlfred RayThomson 1916
OthersWalter ClarenceThurston 1920
OthersWalter ClarenceThurston 1920
OthersPercy O.Tillett clerk1917
OthersDaniel HenryTilton clerk1923
OthersCharles TrowbridgeTittmann Asst solicitor1921
OthersEdward J.Tobin assistant messenger1921
OthersPaulTomasello clerk1923
OthersJohn A.Tonner confidential clerk1897
OthersLaura R.Tonner 1890
OthersLaura R.Tonner clerk1902
OthersRalph JamesTotten 1925
OthersBertin FrancisToulotte clerk1910
OthersArthur FrederickTower 1923
OthersRoger CulverTredwell 1912
OthersS. PinkneyTuck 1923
OthersDeliaTumulty clerk1918
OthersHazel LouiseTune clerk1914
OthersEdgar WillisTurlington asst solicitor1921
OthersEffie KatherineTurner clerk1914
OthersWilliam LaneTydings clerk1914
OthersEdwin F.Uhl Asst1894
OthersWilbur Walker St JohnUnderwood clerk1899
OthersAbel P.Upshur Secretary of State1843DC, Washington
OthersWilliam RoyVallance law clerk1918
OthersFrederickVan Dyne 1912DC, Washington
OthersMargaret M.Van Neste clerk1921
OthersForrest D.Van Valin clerk1922
OthersFranklin EarlVestal clerk1912
OthersLeo JosephVincelette clerk1922
OthersBenjamin LeslieVipond drafting officer1923
OthersCharles LeeWade clerk1907
OthersGeorgeWadsworth 1924
OthersRuth DorothyWailes clerk1918
OthersEdwin PalmerWalker asst messenger1902
OthersErnestine M.Walker clerk1919
OthersRalph CarlyleWalker assistant messenger1922
OthersFrank X.Ward clerk1917
OthersFrank X.Ward clerk1910
OthersJames RudolphWarren chauffeur1922
OthersRobertWarren 1917
OthersDuane E.Washburn clerk1909
OthersDavid StuartWaters stenographer and typewriter1903-1905
OthersGeorge S.Watkins clerk1843DC, Washington
OthersLillian AdelaideWatson clerk1918
OthersElbert HenryWatt clerk1917
OthersGeorgeWebb 1910
OthersAlexander WilbourneWeddell 1923
OthersMangumWeeks drafting officer1924
OthersWillie Person MangumWeeks Draft Officer in charge Library1926DC, Washington
OthersFlorence L.Welch clerk1919
OthersWilliam HenryWelch clerk1924
OthersJohn BrawdenWells clerk1915
OthersCharles BrelsfordWelsh laborer1900
OthersAloysiusWenger clerk1907
OthersHelen BealeWest clerk1915
OthersLeland StanfordWest assistant messenger1921
OthersClifton ReginaldWharton law clerk1924
OthersWillard H.Wheeler asst messenger1916
OthersFrancisWhite 1922
OthersJohn CampbellWhite 1920
OthersEdward L.Whitehouse clerk1891
OthersSheldonWhitehouse 1919
OthersSheldonWhitehouse 1920
OthersByrle A.Whitney clerk1924
OthersClinton RaymondWhitney clerk1909
OthersWilliam VallieWhittington clerk1924
OthersJohn CooperWiley 1921
OthersJames EverettWill clerk1915
OthersMarvin WilburWill clerk1913
OthersAlbert W.Willard clerk1908
OthersBerryWilliams clerk1920
OthersCharles WesleyWilliams clerk1907
OthersEdward ThomasWilliams asst Chief, Division of Latin-American Affairs1909
OthersHarrison O.Williams assistant messenger1921
OthersHerbert OswaldWilliams 1920-1921
OthersJohn HigginsWilliams 1920-1921
OthersWilliam G.Williams 1918
OthersHarold LongWilliamson 1924
OthersHarold LongWilliamson 1920
OthersWestel RobinsonWilloughby drafting officer1922
OthersWilliam FranklinWilloughby representing Government1900-1910
OthersGilbert RhoadsWillson detailed for duty in the Bureau of Citizenship1917
OthersEdwin CarletonWilson Acting Chief clerk1924
OthersEdwin CarletonWilson 1922
OthersHugh RobertWilson 1924
OthersHugh RobertWilson 1919
OthersOrme, JrWilson 1923
OthersThomas MurrayWilson 1923
OthersWarden McKeeWilson 1921
OthersLouis D.Wine clerk1915
OthersAlan FrancisWinslow 1922
OthersLawrence LanierWinslow 1917
OthersHenry MerrillWolcott 1919
OthersFrancis Colt deWolf assistant solicitor1922
OthersEthel DixieWolpe clerk1919-1921
OthersA. RussellWooding laborer1909
OthersStanleyWoodward vice consul of career1925
OthersLester H.Woolsey asst Solicitor1913
OthersLester HoodWoolsey Counselor's Office1918DC, Washington
OthersJennie ViolaWright clerk1920
OthersJoshua ButlerWright Acting Chief, Division of Latin- American Affairs1915
OthersMaitland SchoolcraftWright clerk1902
OthersEdward C.Wynne Secretary1922
OthersMantonWyvell private secretary to Secretary1912-1914
OthersEdwardYardley clerk1914
OthersHerbert O.Yardley clerk1912
OthersRaymond ThomasYingling clerk1920
OthersCarroll GraydonYoakum clerk1925
OthersArthur NicholsYoung drafting officer1919-1920
OthersArthur NicholsYoung drafting officer1921
OthersEvan ErastusYoung Chief, Division of Near Eastern Affairs1909
OthersFred RexYoung clerk1918
OthersHarry RobertYoung special disbursing officer1916
OthersHarry RobertYoung special disbursing officer1920
OthersHarry RobertYoung special representative1916
OthersHarry RobertYoung drafting officer1920
OthersHattie V.Young clerk1921
OthersWallace J.Young 1907
OthersCarl Maria Johan VonZielinski 1915
OthersGeorge ArthurZinn International American Conference1889-1890DC, Washington
OthersVernon BufordZirkle clerk1918
 Please login or register to leave a comment on this page.
Login or Email:  Password:Don't have a login? Register!Why register?I forgot my login....