Logo Our Family Tree
 
 

Organization: American Library Association

Extracted from histories and directories. More records and links to sources; Click column header to sort.

TypeFirstLastRoleYearsLocation
OthersEdwin HatfieldAnderson treas1895-1896
OthersCorinneBacon councilor1914-1919
OthersArthur LowBailey councilor1909-1910
OthersMabel Calder DobbinBailey Paris exposition1900
MembersClaribel RuthBarnett VP1921-1922
OthersClaribel RuthBarnett vice pres1921-1922
OthersClaribel RuthBarnett war service1927
OthersLinn RudolphBlanchard sec. catalog section1925-1926
MembersGeorge FranklinBowerman
OthersGeorge FranklinBowerman delegate1910
OthersGeorge FranklinBowerman treas1906-1907
OthersMary JosephineBriggs editor1910-1911
OthersNina ElizaBrowne registrar1889-1909
OthersCarl LeslieCannon com. on publicity1927-1928
OthersGeorge GreenmanChamplin book campaign1918
MembersGeorge MortonChurchill
OthersGeorge WatsonCole treas1893-1906
MembersTheodore LeeCole
MembersCharles WallaceCollins
OthersCharles HerrickCompton exec. board1923-1927
OthersCharles HerrickCompton publicity work1919-1920
OthersIsabella MitchellCooper 1924-1926
OthersEdith MargaretCoulter chairman col. and ref. section1925
OthersEstherCrawford pub. board1906-1909MA, Suffolk Co, Boston
OthersLouisa SalomeCutler asst sec1893-1895
OthersMelvilDewey publishing board1893-1895
OthersMelvilDewey secretary1876-1890
OthersLydia AureliaDexter asst1912-1913IL, Cook Co, Chicago
OthersAsa DonDickinson councilor1925-1928
OthersJune RichardsonDonnelly councilor1919-1927
OthersJune RichardsonDonnelly training section1919-1920
OthersFrancesDorrance sec1918-1919
OthersAnne ThaxterEaton School Library div1919
OthersRuth ForbesEliot asst1912-1913
OthersSalome CutlerFairchild Assistant secretary1889-1892
OthersLucile FosterFargo board of educ1926-1927
OthersLucile FosterFargo clsfr1911-1913HI
OthersLucile FosterFargo com. on planning1923-1925
OthersMilton J.Ferguson councilor1918-1921
OthersWalter GreenwoodForsyth pub. board1897
OthersPhilip SanfordGoulding chairman catalog section1924-1925
OthersChalmersHadley exec. sec1909-1911
OthersChalmersHadley training section1909-1910
OthersChalmersHadley trav. librarian1918
OthersAnna GertrudeHall membership com. for Oregon1924-1927
OthersDrew BertHall councilor1909-1910
OthersWilliam JamesHamilton councilor1923-1928
OthersJoseph LeRoyHarrison member1918
OthersJoseph LeRoyHarrison Paris exposition1900
OthersJoseph LeRoyHarrison pub. board1900
OthersJoseph LeRoyHarrison reporter1903-1905
OthersJulia ScofieldHarron asst to editor1909-1910
MembersEmma BeatriceHawks
OthersEllenHedrick chairman war lib. fund1917CA, Alameda Co, Berkeley
OthersWilliam MurrayHepburn chairman col. & ref. section1915-1916
MembersClara WellsHerbert
OthersHerbert SimonHirshberg board of educ1925-1928
OthersHerbert SimonHirshberg councilor1915-1920
OthersJames GoodwinHodgson magazine dept1919France, Ile-de-France, Paris
OthersJulia AnnaHopkins training section1913-1916
OthersClara WhitehillHunt childrens library section1903-1905
OthersClara WhitehillHunt councilor1925-1830
OthersBertha EvelynHyatt Paris exposition1900
OthersMary ElizabethHyde chairman catalog section1925-1926
OthersEdwin MunroeJenks dispatch office1918NJ, Hudson Co, Hoboken
OthersJudson TollJennings adult educ1924-1926
OthersJudson TollJennings councilor1910-1915
OthersAlice LouiseJewett asst1894-1926
OthersDunkin Van RensselaerJohnston councilor1891-1892
MembersRichard HollandJohnston
OthersGardner MaynardJones pub. board1908-1909
OthersGardner MaynardJones recorder1896-1897
OthersAksel Gustav SalomonJosephson chairman subcom. on cataloging1916-1925
OthersAksel Gustav SalomonJosephson com. on work with blind1924-1928
OthersJohn BoyntonKaiser regional dir Pacific Northwest1920
OthersFrances HamertonKelly Chairman, committee on books1927-1928
MembersArthur RichmondKimball since 1890
MembersRichard HayneKing
OthersAlice BerthaKroeger registrar1908-1909
MembersMary GoodwinLacy sec, agricultural libraries section
OthersElla May EdwardsLedbetter com. on foreign-born1920-1926
OthersHarold LewisLeupp councilor1924-1928
OthersNathan R.Levin publicity com1923
OthersWillard PotterLewis sec. agric. lib. section1926-1927
OthersBertha Seidl WetzellLynn asst1919MD, Baltimore City, Fort McHenry
OthersEarl NorthupManchester port representative1919France, Aquitaine, Bordeaux
MembersBenjamin PickmanMann life
OthersMary ElizaMathews dispatch office1918NY, Kings Co, Brooklyn
OthersPauline MillsMccauley councilor1918-1923
MembersJulia L. V.McCord
MembersChampe CarterMcCulloch
OthersJames AdelbertMcMillen secretary-treasurer1923-1928
OthersCarl HastingsMilam sec1920-1928
OthersCarl HastingsMilam asst to dir1917-1919DC, Washington
OthersEmily Van DornMiller publications1924-1928
OthersRuthMontgomery specigl cataloger1925-1926
OthersJoy ElmerMorgan asst to acting dir1919DC, Washington
OthersIsadore GilbertMudge councilor1916-1921
MembersJ. BentleyMulford
OthersWilliam AbbottPerkins pub. board1904MA, Suffolk Co, Boston
MembersClarence WarnerPerley
OthersEverett RobbinPerry councilor1912-1917
OthersOrpha MaudPeters membership com. for lndiana1927-1928
OthersMary WrightPlummet Paris exposition1900
OthersMary WrightPlummet vice pres1899-1900
OthersCharles WilliamPlympton pub. board1899-1900
OthersMildred HerbertPope School libs. section1926
OthersHarriet BeardsleePrescott asst sec1896-1897
MembersHerbertPutnam pres., director of war service
OthersJosephine AdamsRathbone councilor1912-1917
OthersJosephine AdamsRathbone asst to dir1918DC, Washington
OthersFannie CastlemanRawson councilor1921-1927
OthersMary EstherRobbins com. on training1913-1914
OthersMary EstherRobbins councilor1909-1913
OthersMary EstherRobbins mem com. on educ1920-1928
OthersRuthRosholt sec. catalog section1922
OthersMary UtopiaRothrock editorial com1924-1928
OthersMary UtopiaRothrock local chairman1910-1918
OthersCharles EverettRush councilor1915-1920
OthersHenry NicholsSanborn councilor1918-1923
MembersAlfred Francis WilliamSchmidt
OthersCarrie EmmaScott training class section1926-1927
OthersHenrietteScranton asst in publicity work1920
OthersKatharine LucindaSharp vice pres1898-1899
OthersRobert KendallShaw councilor1921-1928
OthersMarie AureliaSkinner com. on work for blind1912-1925
OthersBessie SargeantSmith councilor1919-1924
OthersFaith EdithSmith childrens library1910-1911
OthersFaith EdithSmith mem com. on educ1924-1927
OthersLauraSmith asst in book ordering1903-1904
OthersLauraSmith catalog section1908-1909
OthersLauraSmith councilor1921-1926
OthersRaeStockham asst annotation work1926
OthersEdward DavidTweedell treas1920-1927
OthersWinifredVerNooy elections com1924-1926
OthersRuthWallace sec. cat. section1923
OthersFrank KellerWalter councilor1912-1917
OthersFrank KellerWalter supervisor1918-1919
OthersWilliam RichardWataon supervisor1918-1919
OthersJoseph LewisWheeler chairman legis. com1917-1918
OthersJoseph LewisWheeler asst to dir1917-1918DC, Washington
OthersFrank HaydenWhitmore com. on sponsorship1919-1920
OthersBenjamin ArthurWhittemore pub. board1902-1903MA, Suffolk Co, Boston
OthersFlorenceWhittier asst to sec1909-1910IL, Cook Co, Chicago
OthersRuthWilcox sec. art ref. round table1924-1925
MembersEdwinWiley
MembersJohn FrancisWilkes
OthersMargaretWindeyer Paris exposition1900
OthersPhineas LawrenceWindsor councilor1908-1913
OthersPhineas LawrenceWindsor asst to dir1917-1918DC, Washington
OthersBeatriceWinser councilor1909-1912
OthersMary AmyWinslow adult educ1925-1926
OthersGeorge E.Wire asst sec1895
OthersHarriet AnnWood councilor1922-1927
OthersHarriet AnnWood editor yearbook1926-1928
OthersFlorenceWoodworth Paris exposition1899-1900
OthersJames IngersollWyer sec1902-1909
OthersJames IngersollWyer war service1917-1920
OthersMalcolm GlennWyer chairman agric. lib. section1916
OthersMalcolm GlennWyer asst to the dir1918-1919DC, Washington
OthersWilliam FrederickYust councilor1907-1912
 Please login or register to leave a comment on this page.
Login or Email:  Password:Don't have a login? Register!Why register?I forgot my login....